aktualnosci

20.11.2017 19:50, MIĘDZYNARODOWY PRZEŁAJOWY BIEG STRAŻAKÓW

Straż Wolsztyn

18 listopada 2017 r. w miejscowości Creteil pod Paryżem odbyła się 36. edycja Międzynarodowego Przełajowego Biegu Strażaków, w którym wystartowało prawie 800 strażaków z całej Europy. Jednym z reprezentantów Polski i Państwowej Straży Pożarnej był st. asp. Damian Glapiak. 


linia

13.11.2017 09:29, Ruszył sezon grzewczy, a z nim niebezpieczeństwo związane z czadem

Straż Wolsztyn

TLENEK WĘGLA - CZAD

PRZYCZYNY POWSTRAWANIA TLENKU WĘGLA.

W mroźne dni zamykamy otwory wentylacyjne zapominając o tym, że cały czas pracuje kuchenka gazowa, piecyk gazowy do ogrzewania wody, kominek lub inne urządzenia zapewniające nam ciepło. Wiemy z podstaw fizyki, że wszystkie te urządzenia potrzebują do spalania tlen. Bez napływu świeżego powietrza jego stężenie maleje doprowadzając do procesu niepełnego spalania i wydzielania się tlenek węgla. Występujące w okresie zimowym zjawisko inwersji powoduje powstanie ciągu wstecznego, co wzmaga możliwość zatrucia tlenkiem węgla. Gaz ten jest bezwonny i niewidoczny, nie posiadamy świadomości, że cały czas się zatruwamy.

JAK ROZPOZNAĆ ZATRUCIE?

Zatrucie tlenkiem węgla, w początkowej fazie objawia się dusznością, pogorszeniem ostrości widzenia, bólem głowy czy kołataniem serca. Po dłuższym wdychaniu tlenku węgla pojawiają się wymioty, zaburzenie orientacji, świadomości i oddychania, przyspieszone bicie serca, drgawki, a nawet śpiączka. Nawet małe stężenie zabija. Kładziemy się spać i cały czas wdychamy trujący gaz. Przez całą noc jesteśmy narażeni na trujący gaz, rano możemy się nie obudzić. W dużym stężeniu wdychanie tlenku może doprowadzić do śmierci w 60 SEKUND.

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU OBJAWÓW ZATRUCIA.

Nie lekceważyć pierwszych objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, wymiotów, osłabienia, przyspieszenia pracy serca i oddychania. Jeżeli dojdzie do któregokolwiek z powyższych objawów, w pierwszej kolejności należy niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie i skonsultować się z lekarzem.

ZAPOBIEGANIE.

Należy dbać o odpowiedni stan instalacji kominowej i wentylacyjnej poprzez kontrole ich stanu technicznego raz do roku. Czynność tę powinien wykonać kominiarz wystawiając nam protokół z przeglądu instalacji. Ponadto należy dokonywać czyszczenia przewodów kominowych opalanych paliwem stałym, co 3 miesiące i gazem, co 6 miesięcy.

Dbać o właściwą wentylację wyznając prostą zasadę, aby spaliny i zużyte powietrze mogło wypłynąć z pomieszczenia musi być możliwość napływu świeżego powietrza z zewnątrz poprzez wietrzenie i mikrowentylację w oknach. 

Pomimo wspomnianych zabiegów i pełnej dbałości o sprawność urządzeń. Może mieć miejsce splot nieszczęśliwych zdarzeń, przed którym uchronić nas może czujnik tlenku węgla. Występują one również w wersji z czujnikiem dymu. Czujnik tlenku węgla można zakupić już za 60 zł. Właśnie tyle kosztuje życie Twoje i Twojej rodziny.

 

 


linia

14.11.2017 12:16, NOWI DOWÓDCY W JEDNOSTKACH OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH

Straż Wolsztyn

W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbył się kurs „Szkolenie Kierujących działaniem ratowniczym dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych (Dowódców OSP)". 

 


linia

09.11.2017 18:25, Kampania Społeczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Straż Wolsztyn

Z okazji Święta Niepodległości rusza Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla FLAGI RP i HYMNU RP.


 


linia

08.11.2017 12:14, NAGRODY DLA STRAŻAKÓW I MIANOWANIE

Straż Wolsztyn

W środę 8 listopada 2017 roku podczas uroczystej zmiany służby Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie bryg. mgr inż. Sławomir Śnita wręczył decyzje Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej generała brygadiera Leszka Suskiego o przyznaniu nagrody za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych.


linia

10.11.2017 07:26, PRZETŁACZANIE WODY NA DUŻE ODLEGŁOŚCI

Straż Wolsztyn

Dnia 08 listopada zostały przeprowadzone ćwiczenia dla strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, których celem było przetłaczanie wody na duże odległości.


 


linia

10.11.2017 13:37, KONKURS DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Straż Wolsztyn

Został ogłoszony konkurs, który skierowany jest do dzieci i młodzieży pt. „Bezpieczeństwo pożarowe na co dzień". 


linia

01.11.2017 21:15, GROŹNY WYPADEK ZA CHOBIENICAMI

Straż Wolsztyn

W dniu 30 października,  niedługo po godzinie 20:00, Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Wolsztynie otrzymał informację o dachowaniu samochodu osobowego za miejscowością Chobienice w kierunku na Zbąszyń. 


 


linia

30.10.2017 14:05, PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ PO PRZEJŚCIU ORKANU "KSAWERY"

Straż Wolsztyn

Dnia 23 października odbyło się spotkanie podsumowujące podjęte działania w związku z przejściem orkanu Ksawery w dniach 5 - 6 października br. na terenie naszego powiatu.  


linia

13.10.2017 21:13, POWOŁANIE KOMENDANTA POWIATOWEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W WOLSZTYNIE

Straż Wolsztyn

Z dniem 12 październik 2017r. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu bryg. Andrzej Bartkowiak powołał bryg. Sławomira Śnita na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie. Uroczystość wręczenia aktu powołania miała miejsce w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.


 


linia

1 « [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] » 56Projekt strony współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

stat4u
Copyright (c) by www.straz.powiatwolsztyn.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt strony wykonał: Damian Sarbak