60 sekund

 

DOM KOJARZY CI SIĘ Z BEZPIECZEŃSTWEM ?


WYPROWADZIMY CIĘ Z BŁĘDU.     PRZECZYTAJ,  A DOWIESZ SIĘ DLACZEGO NIE.

DOWIESZ SIĘ ILE KOSZTUJE ŻYCIE TWOJE I TWOJEJ RODZINY.

 

 

PRZYCZYNY POWSTRAWANIA TLENKU WĘGLA.

 

W mroźne dni zamykamy otwory wentylacyjne zapominając o tym, że cały czas pracuje kuchenka gazowa, piecyk gazowy do ogrzewania wody, kominek lub inne urządzenia zapewniające nam ciepło. Wiemy z podstaw fizyki, że wszystkie te urządzenia potrzebują do spalania tlen. Bez napływu świeżego powietrza jego stężenie maleje doprowadzając do procesu niepełnego spalania i wydzielania się tlenek węgla. Występujące w okresie zimowym zjawisko inwersji powoduje powstanie ciągu wstecznego, co wzmaga możliwość zatrucia tlenkiem węgla. Gaz ten jest bezwonny i niewidoczny, nie posiadamy świadomości, że cały czas się zatruwamy.


JAK ROZPOZNAĆ ZATRUCIE?

 

Zatrucie tlenkiem węgla, w początkowej fazie objawia się dusznością, pogorszeniem ostrości widzenia, bólem głowy czy kołataniem serca. Po dłuższym wdychaniu tlenku węgla pojawiają się wymioty, zaburzenie orientacji, świadomości i oddychania, przyspieszone bicie serca, drgawki, a nawet śpiączka. Nawet małe stężenie zabija. Kładziemy się spać i cały czas wdychamy trujący gaz. Przez całą noc jesteśmy narażeni na trujący gaz, rano możemy się nie obudzić. W dużym stężeniu wdychanie tlenku może doprowadzić do śmierci w 60 SKUND.


POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU OBJAWÓW ZATRUCIA.


Nie lekceważyć pierwszych objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, wymiotów, osłabienia, przyspieszenia pracy serca i oddychania. Jeżeli dojdzie do któregokolwiek z powyższych objawów, w pierwszej kolejności należy niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie i skonsultować się z lekarzem.

 

ZAPOBIEGANIE.


Należy dbać o odpowiedni stan instalacji kominowej i wentylacyjnej poprzez kontrole ich stanu technicznego raz do roku. Czynność tę powinien wykonać kominiarz wystawiając nam protokół z przeglądu instalacji. Ponadto należy dokonywać czyszczenia przewodów kominowych opalanych paliwem stałym, co 3 miesiące i gazem, co 6 miesięcy.


Dbać o właściwą wentylację wyznając prostą zasadę, aby spaliny i zużyte powietrze mogło wypłynąć z pomieszczenia musi być możliwość napływu świeżego powietrza z zewnątrz poprzez wietrzenie i mikrowentylację w oknach. 

 

Pomimo wspomnianych zabiegów i pełnej dbałości o sprawność urządzeń. Może mieć miejsce splot nieszczęśliwych zdarzeń, przed którym uchronić nas może czujnik tlenku węgla. Występują one również w wersji z czujnikiem dymu. Czujnik tlenku węgla można zakupić już za 60 zł. Właśnie tyle kosztuje życie Twoje i Twojej rodziny.
 


Wydrukuj tekst...
Projekt strony współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

stat4u
Copyright (c) by www.straz.powiatwolsztyn.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt strony wykonał: Damian Sarbak